تاریخ انتشارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
plusresetminus
حزب الله:سخنگوی صنعت برق کشور در خصوص مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی مبنی بر رایگان شدن برق برخی از مناطق کشور توضیحاتی را ارائه داد.
۰
کد مطلب : ۲۴۸۵۰۴
برق کدام مشترکان طبق مصوبه جدید مجلس رایگان محاسبه می‌شود؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت با اشاره به مصوبه جدید مجلس مبنی بر نیم بها محاسبه شدن هزینه برق برخی از مشترکان گفت: در واقع این مصوبه شامل استان سیستان و بلوچستان هم می‌شود که فاقد شبکه گاز رسانی است.

او ادامه داد: در تبصره ۸ الحاقی میزان افزایش تعرفه مشترکان پر مصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به اندازه‌ای تعیین شود که بارمالی رایگان کردن تعرفه مشترکان کم مصرف را جبران کند تا نیاز به تامین منابع جدید نداشته باشد.

گفتنی است؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه (۶ اسفند) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۰، با بند الحاقی ۳، ۵ و ۶ از تبصره ۸ ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند.

در بند الحاقی ۳ تبصره ۸ ماده واحده لایحه بودجه آمده است:

«وزارتخانه‌های نفت و نیرو موظف هستند در سال ۱۴۰۰ تعرفه‌های آب، برق و گاز مشترکان خانوار‌های کشور را به گونه‌ای اصلاح کنند که با رعایت مناطق جغرافیایی کشور، تعرفه مشترکان کم مصرف خانوار‌های محروم (از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی) برابر صفر، مشترکان تا الگوی مصرف  به صورت یارانه‌ای، مشترکان پرمصرف بالاتر از الگوی مصرف به صورت غیریارانه‌ای و براساس الگوی افزایش پلکانی (ibt) تعیین شود. تعرفه به نرخ صفر آب خانوار‌های محروم براساس بعد خانوار محاسبه می‌شود.»

میزان افزایش تعرفه مشترکان پر مصرف بالاتر از الگوی مصرف باید حداقل به اندازه‌ای تعیین شود که بار مالی رایگان کردن تعرفه مشترکان کم مصرف را جبران کند و نیاز به تامین منابع جدید نداشته باشد.

آئین نامه اجرایی این بند به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های نفت و نیرو تهیه می‌شود و ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

براساس ماده (۴) قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق و تلفن، فاضلاب و گاز – مصوب  ۱۰ /۳ /۱۳۹۶ دستگاه‌های مسئول موضوع این قانون می‌توانند، در سال ۱۴۰۰ نسبت به برقراری انشعاب‌های غیردائم خدمات عمومی موضوع این قانون مطابق با تعرفه مربوطه، تا تعیین تکلیف قانونی از سوی مراجع ذیصلاح، اقدام کنند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین