تاریخ انتشارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷
plusresetminus
حزب الله: اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی اعلام کرد: نخستین مورد مثبت از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تبریز مشاهده شد.
۰
کد مطلب : ۲۴۷۹۳۷
مشاهده بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تبریز
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، این اداره کل با صدور اطلاعیه‌ای هشدار داد: با توجه به شناسایی نخستین مورد مثبت از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در طیور بومی اطراف تبریز، ضروری است تمام موارد بهداشتی قرنطینه‌ای به دقت رعایت شود.
آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بیماری ویروسی و مشترک بین انسان و طیور است که این عفونت در پرندگان اهلی به سرعت سبب همه‌گیری در میان آنها می‌شود.
پرندگان وحشی آبزی به عنوان مهمترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوآنزا محسوب می‌شوند و بوسیله آنها ویروس از یک نقطه به نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند، منتقل می‌شود.
در نوع خفیف آنفلوآنزای مرغی، ابتلاء به بیماری با ریزش پرهای پرندگان و کاهش تولید تخم مشخص می‌شود و در نوع دوم، بیماری به سرعت در میان پرندگان شایع و باعث اتلاف شمار زیادی از آنها می‌شود.
این بیماری از طریق تجارت پرندگان زنده و پرندگان مهاجر مانند اردک‌ها و سایر پرندگان دریایی از کشوری به کشور دیگر منتقل می‌شود.
سرفه، گلودرد، تنگی نفس و سابقه تماس در یک هفته قبل از مرگ پرندگان آلوده یا در مرحله واگیری و سطوح آلوده به ویروس و تب بالای ۳۸ درجه از علائم بیماری آنفلوآنزای مرغی در انسان محسوب می‌شود.
پرندگان آبزی، وحشی و مهاجر بدون ابتلاء به این بیماری می‌توانند ویروس را تا مسافت‌های طولانی انتقال دهند و لازم است اقدامات پایش بیماری به صورت مستمر تشدید شود.
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین