تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۲
plusresetminus
حزب الله:سلیمانی دشتکی با بیان اینکه گونه جهش یافته کرونا از عراق وارد ایران شده است، گفت: به مدت یک هفته مرز‌های خوزستان بسته می‌شوند.
۰
کد مطلب : ۲۴۷۹۱۰
گونه جهش یافته کرونا از عراق وارد شده است/ تعطیلی مرز‌های خوزستان به مدت یک هفته
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار خوزستان در نشست فوق‌العاده ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: بر اساس گزارش‌ها و بررسی‌های صورت‌گرفته، ورود گونه جهش‌یافته کرونا به خوزستان از عراق بوده است.
او با بیان اینکه هرچند ممکن است ریشه آن از کشور دیگری باشد، افزود: از روز شنبه به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این 2 مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب گسیل و مستقر شود.
سلیمانی دشتکی اظهار داشت: امیدوارم بتوانیم پیک جدید کرونا را کنترل و مهار کنیم همانطور که پیک‌های قبلی در استان با موفقیت کنترل و مهار شد.
استاندار خوزستان بیان کرد: در صورتی که در خوزستان مسئول قرارگاه منصوب نشده باشد، در اولین فرصت مسئول قرارگاه اجرایی ستاد استانی مدیریت کرونا را منصوب می‌کنم تا پیگیری اجرای مصوبات به صورت موثر و منسجم انجام شود.
او ادامه داد: بیشترین راه ابتلا، از طریق مبتلایان بدون علامت است، زیرا افرادی که دارای علائم هستند، همه از آن‌ها دوری می‌کنند، اما افراد بی‌علامت ناقل اصلی کرونا هستند، البته مراودات خانوادگی و فامیلی نیز تاثیر زیادی در شیوع دارد، چراکه در پیک فعلی، ابتلای جوانان زیاد بوده و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد از مرگ و میر را تشکیل می‌دهند و خواهش می‌کنم همه مردم استان به رعایت اصول بهداشتی توجه کنند.
سلیمانی دشتکی با بیان اینکه فرهنگ عزاداری‌ها و جشن‌ها در برخی شهر‌ها و مناطق زیاد است که این مراسم عامل بسیاری از موارد ابتلا و تلفات هستند و لازم است ما فرهنگ خود را با توجه به شرایط روز تطبیق دهیم، بیان داشت: تا وقتی کرونا شایع است، مراسم عزا و عروسی و آیین‌های مختلف که با تجمع برگزار می‌شود، متوقف شوند و باید نسبت به این موارد افراد قبل از برگزاری مراسم توجیه شوند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز او قرارگاه شهید سلیمانی را یکی از مهم‌ترین عوامل کنترل این بیماری عنوان و تصریح کرد: قرارگاه اجرایی ستاد کرونا نیز ۳ کار و وظیفه اصلی دارد.
وظیفه اول این قرارگاه شناسایی بیماران و کنترل مبتلایان است که در منازل قرنطینه شوند و در اجتماعات حاضر نشوند، مسئولیت دوم شناسایی و ردگیری افراد مرتبط با بیمار همچون اعضای خانواده و همکاران است و سومین کار مهم، مراقبت از بیماران زمینه‌ای، افراد مسن و مادران باردار و شیرده است که در اجتماعات حاضر نشوند. این سه کار در کنار دیگر اقدامات همچون کمک‌های مومنانه که در جای خود اهمیت دارد، وظیفه اصلی این قرارگاه است.
نماینده عالی دولت در استان خوزستان اظهار داشت: از همه دستگاه‌ها می‌خواهم هر جا ستاد و قرارگاه کرونا درخواست کمک کردند، همه امکانات خود را در اختیار قرار دهند. همچنین شهرداری‌ها پیام‌های هشدار مطابق با نظر علوم پزشکی در سطح شهر نصب کنند، در مراکز اجتماع‌محور همچون خانه‌های سالمندان، ندامتگاه‌ها و مراکز نظامی، تست، مراقبت و رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است، زیرا اگر یک نفر مبتلا شود موجب شیوع زیادی می‌شود.
او گفت: شیوه نامه‌ها و محدودیت‌ها در وضعیت‌های مختلف قرمز، نارنجی، زرد و آبی مشخص است و باید تمام و کمال رعایت و اعمال شود، از جمله اینکه فعالیت مدارس در مناطق قرمز و نارنجی باید مطلقا غیرحضوری باشد، زیرا ویروس جهش‌یافته بسیار خطرناک است. تقاضا می‌کنم با قدرت و بر اساس رویکرد مردم‌محور، دستورالعمل‌ها و محدودیت‌ها اجرا شوند و همه موظف به اجرای دستورالعمل‌ها هستند و اگر دستگاهی از اجرای مصوبات ستاد خودداری کند، من اولین شاکی آن هستم، زیرا این مصوبات در حکم قانون و مورد تایید مقام معظم رهبری و مجموعه نظام هستند.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین