تاریخ انتشاردوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۶
plusresetminus
حزب الله:عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «افراد مبتلا به کرونا در مدت بیماری و چند ماه بعد از آن به دلیل التهاب بافت ریه هنگام آلودگی هوا بیشتر در معرض خطر هستند»، گفت: این افراد باید در صورت اجبار از منزل خارج شوند و حتما از ماسک N95 استفاده کنند.
۰
کد مطلب : ۲۴۴۹۰۸
افراد مبتلا به کرونا هنگام آلودگی هوا از ماسک N95 استفاده کنند
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،سید جواد سیدی  اظهار کرد: با شروع فصل زمستان همواره با پدیده آلودگی هوا و ‌وارونگی دما مواجه می‌شویم. هنگامی‌ که تهویه کافی و چرخش در جریان هوا وجود نداشته باشد و میزان آلاینده‌ها از حد مجاز عبور ‌کنند پدیده وارونگی ایجاد می‌شود. آلاینده‌ها شامل‌ منوکسیدکربن، دی‌اکسیدسولفور،اکسیدهای نیتروژن و... است. آلاینده‌های اصلی هوا می‌توانند توسط منابع اولیه یا منابع ثانویه به وجود بیایند. این آلایندها تاثیرات و عوارض زیادی بر روی افراد به خصوص افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و قلبی،  سالمندان، مادران باردار و کودکان دارد.
وی افزود: به طور کلی آلودگی هوا نه‌ تنها بر روی ریه بلکه بر سایر اعضای بدن نیز تاثیر دارد؛ به عنوان مثال چشم را دچار سوزش، بینی را دچار آبریزش شدید و ایجاد خارش و تحریک‌پذیری در گلو می‌کند و بر روی سیستم گوارش تاثیر می‌گذارد. همچنین در بافت ریه سبب تحریک‌پذیری و حالت انقباض می‌شود که به آن اسپاسم ریه می‌گوییم.
این فوق تخصص ریه کودکان ادامه داد: در حالت اسپاسم راه‌های تنفس تنگ و علائمی همچون خس‌خس سینه، سرفه و خلط از خود نشان می‌دهد و فرد در این حالت نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. این حالت در افرادی که سابقه بیماری قلبی، آسم، بیماری مزمن، فیبروز ریه و افراد شیمیایی بیشتر است.
سیدی بیان کرد: کودکان باید در این شرایط در منزل بمانند، زیرا اگر آن‌ها در مجاورت آلودگی هوا  قرار بگیرند دچار سرفه و خس‌خس سینه می‌شوند. آلودگی هوا برای کودکانی که درگیر بیماری آسم هستند، خطرناک است؛ زیرا وقتی باکتری وارد التهاب ریه شود کودک دچار بیماری عفونت، برونشیت و ذات‌الریه خواهد شد.
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: همچنین به جوانان و نوجوان توصیه می‌شود که در پارک‌ها از پیاده‌روی، بازی و ورزش‌هایی که سبب تنفس عمیق می‌شود، پرهیز کنند و در ساعاتی از منزل خارج شوند که میزان آلاینده‌ها کمتر است.
وی با بیان اینکه «آلودگی هوا در زنان باردار عوارض تنفسی ایجاد می‌کند»، خاطرنشان کرد: سرفه‌های شدید برای مادر باردار خطرناک است، زیرا موجب مشکلات جنینی مانند زایمان زودرس و سقط جنین می‌شود. همچنین آلودگی بر روی جنین نیز تاثیر دارد و بعدها حساسیت‌ و آلرژی ایجاد می‌کند. این عوارض گفته شده بعد از شش ماهگی به شکل آسم کودک و با سرفه‌های شبانه ایجاد می‌شود.
سیدی در خصوص  تاثیر آلودگی هوا بر افرادی که بر اثر ابتلا به کرونا ریه آن‌ها ضعیف شده است، گفت: این افراد در مدت بیماری و چند ماه بعد از آن به دلیل التهاب بافت ریه بیشتر در معرض خطر هستند. این افراد به دلیل تنگی تنفس و کاهش ذخیره اکسیژن، به هوا و اکسیژن بیشتری نیاز دارند. آن‌ها هنگامی‌ که در برابر آلودگی هوا، بوی عطر، دخانیات و گرد و خاک قرار می‌گیرند به دلیل افزایش تحریک پذیری ریه، اثرات منفی بر روی آن‌ها بیشتر است.
این متخصص ریه کودکان در توصیه به افراد مبتلا به کرونا اظهار کرد: بهتر است این افراد خود را از آلودگی محیط بیرون، داخل منزل و مواد آلرژی‌زا دور نگه دارند. در صورت اجبار از منزل خارج شوند و حتما از ماسک N95 استفاده کنند. همچنین از مواد غذایی دارای آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌های C و E ، لبنیات و از سبزیجات حاوی برگ سبز استفاده کنند. این‌ مواد غذایی به کمتر شدن تحریک پذیری ریه کمک می‌کند.
وی در پاسخ به اینکه میزان آلودگی سبب افزایش مرگ‌ و میر می‌شود یا خیر، عنوان کرد: وقتی میزان آلودگی افزایش یابد افراد که دارای بیماری زمینه‌ای، قلبی و تنفسی هستند بیشتر در معرض خطر و آسیب قرار می‌گیرند. بیماران قلبی به دلیل اینکه فشارهای بیشتری در سیستم گردش خون و قلب آن‌ها ایجاد می‌شود دچار سکته قلبی و مغزی می‌شوند. افرادی که بافت ریه آن‌ها مستعد است این آلودگی برای آن‌ها مشکلات بیشتری ایجاد کرده و خطرآفرین است. همچنین در افراد مبتلا به کرونا که درگیری ریوی دارند این امر باعث تشدید بیماری می‌شود، در نتیجه میزان مرگ و میر افزایش می‌یابد.
سیدی یادآور شد: همه افراد باید خود را از آلایندهای محیطی و خانگی نیز در امان نگه دارند. آلاینده‌های خانگی شامل اجاق و بخاری‌هایی که خوب تهویه نشده و خروجی هوای آن‌ها به درون خانه نشت می‌کند، ورود دود خروجی از اگزوز اتومبیل و موتورها به درون خانه، مواد شیمیایی خانگی مانند مواد شوینده معطر، استفاده از حشره‌کش‌های خانگی، عطر، دخانیات و بوی سرخ کردنی‌ها از این موارد هستند که تا جایی که ممکن است در مصرف آن‌ها دقت لازم را داشته باشند.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین