تاریخ انتشارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۳
plusresetminus
حزب الله:عدم نظارت مسئولان در بازار تخم مرغ باعث شده تا قیمت تخم مرغ‌های بسته بندی شده ۲۰ عددی از یک شانه این محصول افزایش یابد.
۰
کد مطلب : ۲۴۴۶۲۵
عدم نظارت مسئولان قیمت گذار بر تخم مرغ در بازار/ چرا پول تبلیغ و بسته بندی تخم مرغ را مردم باید بپردازند؟
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،چند ماهی است که افزایش قیمت تخم مرغ به دلایل مختلف در بازار باعث ایجاد آشفتگی و بی ثباتی قیمت این محصول شده به طوریکه هر چند روز به یک بار قیمت تخم مرغ نرخ جدیدی به خود می‌گیرد و به صورت پلکانی این محصول با افزایش قیمت مواجه می‌شود.
از همان ابتدای امر نیز علت‌های مختلفی برای افزایش قیمت تخم مرغ در بازار مطرح شد، از جمله افزایش تقاضای صادرات این محصول به خارج از کشور و همچنین آزاد بودن صادرات تخم مرغ، افزایش قیمت نهاده دامی، شایعه شیوع بیماری نیوکاسل در مرغداری‌ها و ... از علت‌هایی است که باعث شده تا تولید این محصول کاهش پیدا کند و قیمت با شیب ناملایمی به سمت بالا افزایش پیدا کند.
 
در همین رابطه حشمت اله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران اظهار کرد: در طول دو هفته گذشته کمتر از ۵۰ درصد تخم مرغ تولیدی استان در چارچوب مقررات سازمان حمایت از مصرف کنندگان به بازار عرضه شده و مابقی آن عرضه خارج از شبکه بوده که همین عامل نقش تأثیرگذاری در نوسان قیمت داشته است.
 
وی افزود: رویه‌ای که هم اکنون در بازار مرسوم شده و با بسته بندی‌های صورت گرفته قیمت تخم مرغ را به گونه‌ای غیر معقول افزایش می‌دهند رویه غلطی است و سازمان‌های ذی‌ربط باید با نظارت و قیمت مناسب از این دوگانگی در بازار جلوگیری کنند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: همان طوری که که در جلسات به صورت مکرر تأکید شده است استفاده از نهاده‌های بخش کشاورزی مستلزم تحویل تخم مرغ و عرضه آن در داخل شبکه قانونی توزیع باشد و در صورتی که همکاری لازم صورت نگیرد، دستگاه‌های نظارتی اقدام عاجل و اساسی را به عمل آورند.
 
نکته مهم این است که تخم مرغ یک محصول و نیاز روز مره برای استفاده مردم است و مانند مسکن و خودرو نیست که بگوییم فلان روز از تخم مرغ استفاده خواهیم کرد و پس تا آن روز باید منتظر کاهش قیمت آن بمانیم.
 
قیمت تخم مرغ بسته بندی شده ۲۰ تایی گران‌تر از یک شانه از این محصول
 
در برسی‌های میدانی قیمت تخم مرغ به این نتیجه رسیدیم که قیمت این محصول که بسته بندی شده است به مراتب از قیمت شانه‌ای آن بیشتر است.
 
عدم نظارت کافی بر نحوه قیمت گذاری تخم مرغ‌های بسته بندی شده باعث شده تا یک بسته تخم مرغ ۲۰ عددی با نرخی حدود ۴۴ هزار تومان در فروشگاه‌ها به مشتریان عرضه شود.از آن طرف قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار حدود ۲۹ هزار تومان در حال فروش است.
 
موضوع مشخص این است که محصول همان محصول است، منتهای مراتب به دلیل بسته بندی و انجام تبلیغات؛ مصرف کننده باید پول این تبلیغات را نیز پرداخت کند.
 
سوال اکثر مردم این است که چرا باید بهای تبلیغات کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی محصولات مختلف را آن‌ها بپردازند؟ مگر نه اینکه تبلیغ محصولات برای جذب مشتری است؟ پس علت پرداخت هزینه بسته بندی اقلام و تبلیغات آن توسط خریدار به چه دلیلی است؟
 
ناصر مدیحی طامه رئیس گشت تعزیرات حکومتی تهران، گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت تخم مرغ، موضوع بسته بندی این محصول است.
 
وی افزود: هم اکنون در بازار شاهد این هستیم که تخم مرغ‌هایی با بسته‌های ۶، ۸، ۱۵، ۲۰ و ... عددی، در حال عرضه به مشتریان است که فروشندگان بابت هر بسته بندی از خریدار مبالغ مختلفی را از خریدار اخذ می‌کنند.
 
مدیحی با بیان اینکه قیمت بسته بندی برای محصولات هزار ۵۰۰ تومان الی ۳ هزار تومان است، تصریح کرد: متاسفانه به بهانه بسته بندی تخم مرغ شاهد افزایش قیمت این محصول در بازار هستیم. کیفیت محصولات باید در آزمایشگاه‌ها بررسی شود و بر اساس کیفیت قیمت‌ها اعمال شود، لذا قیمت بسته بندی باید به دور از محصول محاسبه شود.
 
موضوعی که در این بین مهم است بایستی در این رابطه سازمان‌حمایت از مصرف کننده بر روی تخم‌مرغ بسته بندی قیمت گذاری کند تا این محصول به هر قیمتی وارد بازار عرضه نشود.
 
با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید که مسئولان قیمت گذار تا کی به خود خواهند آمد و وضعیت قیمت بازار تخم مرغ تا چه زمانی به ثبات خواهد رسید.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین