تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
plusresetminus
حزب الله:رییس انجمن متخصصان بیهوشی کشور با اشاره به آمار افزایشی ابتلا و بستریهای ناشی از کرونا و خستگی کادر درمان، گفت: ما در حال حاضر از تمام ظرفیت خود استفاده می‌کنیم و جایی برای افزایش این ظرفیت نداریم؛ بنابراین هموطنان بحث را جدی گرفته و نگذارند همه گیری کرونا برایشان عادی شود.
۰
کد مطلب : ۲۳۷۷۵۴
تاثیر مستقیم سفرها در افزایش ابتلاهای کرونا / لزوم چاره اندیشی برای روزهای آتی
به گزارش شبکه خبری تحیلی حزب الله ،دکتر علیرضا سلیمی ضمن تبریک روز جهانی و ملی بیهوشی گفت: در حال حاضر شش هزار متخصص بیهوشی در نقاط مختلف کشور فعال هستند. مردم معمولا متخصصین بیهوشی را برای کار در اتاق عمل می‌شناسند، اما از این تخصص در اورژانس و بخش‌های مراقبت ویژه تا حد زیادی استفاده می‌شود تا جایی که پس از شیوع کرونا بیماران بدحال مبتلا به این ویروس توسط همکاران من در بخش‌های مراقبت ویژه مراقبت می‌شدند.
وی با اشاره به این که متخصصین بیهوشی بیشترین درگیری را با بیماران بدحال کرونایی داشتند، اظهار کرد: میزان ابتلا به ویروس و شهادت در میان متخصصین بیهوشی بسیار بالاست. تا جای که 13 شهید از متخصصان بیهوشی داشته‌ایم. روز گذشته طی مراسمی به بزرگداشت این شهدا پرداخته و تمبر یادبود اختصاصی از این شهدا را چاپ و رونمایی کردیم.
وی افزود: با توجه به آمار ابتلا و مرگ و میر بالا به واسطه کرونا در متخصصین بیهوشی، از روز گذشته کمیته‌ای تشکیل شده است تا علت و چرایی این موضوع را مشخص کنیم. امیدواریم از این به بعد درگیری کادر درمان کاهش یابد و مرگ و میر در میان پرسنل درمانی به ویژه متخصصان بیهوشی کم شود.
سلیمی در پاسخ به سوالی درباره طریقه جذب دانشجویان پزشکی به رشته بیهوشی تصریح کرد: سالانه حدودا 290 تا 300 متخصص بیهوشی به این جامعه اضافه می‌شود، البته سال گذشته علیرغم آن که ظرفیت پذیرش دستیاران رشته بیهوشی افزایش پیدا کرد، اما استقبال از این رشته کاهش یافته است و بیم آن می‌رود که امسال نیز با این مشکل مواجهه باشیم. در شرایطی که  باید برای صندلی‌های این رشته رقابت وجود داشته باشد، اما به دلایل مختلفی مانند سختی کار زیاد و درآمد کم تقاضای دانشجویان برای این رشته کم است. این نگرانی وجود دارد که اگر تمیهدات جدی انجام نشود در بازه زمانی 10 تا 20 سال آینده با خلا جدی متخصصین بیهوشی رو به رو باشیم.
وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر این که متخصصین بیهوشی کار مراقبت ویژه بیماران بدحال در آی سی یوها را برعهده دارند، افزود: همکاران من از این منظر در معرض خطر هستند، البته تا این لحظه تمامی بیماران مبتلا به کرونا بدون هیچ تبعیضی در بخش‌های مراقبت ویژه بستری شدند؛ اما این کار به قیمت کار 120 درصدی برای همکاران من است. در حالی که در شرایط عادی باید پرسنل رزور برای این بخش‌ها داشته باشیم در ماه‌های اخیر از تمام ظرفیت خود برای ارائه خدمات استفاده کردیم که این موضوع به تدریج سبب فرسودگی و خستگی کادر درمان شده است. در حال حاضر کمبود نیروی انسانی مشکل اصلی ماست؛ زیرا خستگی کادر درمان ممکن است سبب شود کیفیت خدمات کاهش یابد. از طرف دیگر همکاران من به لحاظ مالی نیز نیازهایی دارند که باید این انتظارات تامین شود. طبیعی است که نسبت به سایر کشورها در زمینه تجهیزات و منابع وضعیت مناسبی داریم. اما نباید این تصور وجود داشته باشد که منابع و تجهیزات ما نامحدود است. بنابراین باید برای روزهای آینده چاره اندیشی کرد.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص پیش بینی وضعیت بیماری پس از تعطیلات پیش رو گفت: هر اتفاقی مانند یک تعطیلات طولانی می‌تواند تاثیر  مستقیمی در مبتلایان به کرونا داشته باشد. معمولا بازتاب این رفتارها دو تا سه هفته بعد در آمار مشخص می‌شود. ما در حال حاضر از تمام ظرفیت خود استفاده می‌کنیم و جایی برای افزایش این ظرفیت نداریم. از هم میهنان خود می‌خواهیم بحث را جدی گرفته و نگذارند همه گیری کرونا برایشان عادی شود. در این زمینه بهتر است از رفتارهای پرخطر و سفرهای غیر ضروری خودداری کند.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین