تاریخ انتشاريکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
plusresetminus
حزب الله: عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان "برخی مشاوران املاک عامل افزایش قیمت مسکن هستند" گفت:‌ حق کمیسیون مشاوران املاک باید ثابت و یکسان باشد.
۰
کد مطلب : ۲۳۵۷۸۰
برخی مشاوران املاک عامل افزایش قیمت مسکن/ نرخ کمیسیون بنگاه‌ها باید ثابت باشد
به گزارش شبکه خبری تحیلی حزب الله ، محمد سرگزی با انتقاد از عملکرد برخی از مشاوران املاک در سطح کشور، اظهار کرد: متأسفانه برخی از مشاوران املاک به عامل در افزایش قیمت مسکن تبدیل شده اند، از این رو ساماندهی و نظارت جدی بر این حوزه بسیار ضروری است.

وی افزود: برخی از املاکی ها در زمان انعقاد قرارداد خرید و فروش یا اجاره مسکن، اقدام به دریافت وجوه اضافی از افراد می کنند، علت این اقدامات این است که با افزایش تقاضا برای خرید مسکن و کمبود عرضه مساکن پرمتقاضی، املاکی ها از این حربه برای دریافت وجوه مازاد در قبال معرفی این پیشنهادات استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه سوء استفاده برخی از املاکی ها از اضطرار مردم برای خرید مسکن به هیچ وجه قابل قبول نیست، تصریح کرد: اتحادیه مشاوران املاک باید یک بار برای همیشه نسبت به ساماندهی این بخش و برخورد با متخلفان اقدام کند و در صورت احراز تخلفات، پروانه فعالیت آن دفتر املاک باطل شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: یکی دیگر از مسائل مکانیزم دریافت حق کمیسیون مشاوران املاک است، در شرایط فعلی، املاکی ها در ازای هر قرارداد معامله مسکن، درصدی از قیمت مسکن را از خریدار و فروشنده دریافت می کند. به‌عبارت دیگر هر چه قیمت خانه بالاتر باشد، میزان حق کمیسیون املاکی نیز بالا می رود. از این رو مشاوران املاک با این مکانیزم ترغیب به افزایش سقف قیمت مسکن می شوند.

سرگزی بیان کرد: نرخ حق کمیسیون مشاوران املاک باید ثابت و یکسان باشد، چون کارکرد املاکی ها کاملا مشخص است و فراتر از انعقاد قرارداد میان خریدار و فروشنده اقدامی انجام نمی دهند.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین