تاریخ انتشاريکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
plusresetminus
حزب الله: اتحادیه اروپا در واکنش به ادعای آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بیانیه‌ای صادر کرد.
۰
کد مطلب : ۲۳۵۷۷۰
بیانیه اتحادیه اروپا: آمریکا قادر به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل نیست
به گزارش شبکه خبری تحیلی حزب الله ، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در بیانیه‌ای گفت: اینجانب در جریان اعلانیه آمریکا در تاریخ 19 سپتامبر در خصوص آنچه «مکانیسم بازگشت تحریم‌ها» ذیل قطعنامه 2231 خوانده می‌شود قرار گرفته‌ام. همان‌طور که در بیانیه خود به تاریخ 20 آگوست و همچنین در بیانیه رئیس کمیسیون برجام بعد از نشست این کمیسیون در 1 سپتامبر خاطرنشان کرده‌ام، آمریکا در اطلاعیه ریاست‌‌جمهوری خود در تاریخ 8 مه 2018 به صورت یکجانبه مشارکت خود در فعالیت‌های مرتبط با برجام را متوقف کرده است. بنابراین این کشور نمی‌تواند کشور مشارکت‌کننده در برجام تلقی شده و روند بازگرداندن تحریم‌ها به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت را آغاز کند. در نتیجه، تعهدات مربوط به رفع تحریم‌ها طبق مفاد برجام کماکان اجرایی باقی می‌مانند.
بورل در این بیانیه تاکید کرده است: اینجانب در کسوت هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، تمامی اقدامات ممکن برای اطمینان از حفظ و اجرای کامل برجام را انجام خواهم داد. برجام با توجه به پرداختن جامع به مسئله برنامه هسته‌ای ایران کماکان یکی از ستون‌های کلیدی معماری منع اشاعه در دنیا است که به امنیت و صلح جهانی کمک می‌کند. اینجانب همه را به انجام بیشترین اقدامات برای حفظ این توافق و اجتناب از انجام اقداماتی که ممکن است به عنوان اقدامات تشدیدکننده تنش‌ها در شرایط فعلی تعبیر شوند دعوت می‌کنم.
بیشتر بخوانید
نامه مشترک تروئیکای اروپایی به شورای امنیت: به ادامه اجرای قطعنامه 2231 پایبند هستیم
یادداست سفیر ایران در اتحادیه اروپا: آمریکا با مکانیسم ماشه نظام بین‌المللی را هدف قرار داده است
پیش از این نیز سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه طی نامه‌ای مشترک به رئیس شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند به ادامه اجرای قطعنامه 2231 پایبند هستند.
این سه کشور اروپایی تصریح کرده‌اند که همچنان به «اجرای کامل» قطعنامه 2231 شورای امنیت که سال 1394 در پیوند با توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی تصویب شد، پایبند هستند.
دولت ایالات متحده آمریکا بامداد یکشنبه به‌وقت تهران در اقدامی یکجانبه و با وجود مخالفت‌های بین‌المللی، مکانیسم بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را فعال کرد.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین