تاریخ انتشاردوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
plusresetminus
حزب الله:مشاور دولت سابق آمریکا معتقد است که ترامپ می‌داند تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست خواهد خورد اما تیم او به دنبال نابودی باقی مانده برجام است.
۰
کد مطلب : ۲۳۲۵۱۸
مقام سابق آمریکایی: طرح تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شکست خواهد خورد
به گزارش شبکه خبری تحیلی حزب الله ،«ایلان گلدنبرگ» مشاور خاورمیانه در دولت اوباما و عضو ارشد اندیشکده «مرکز امنیت نوین آمریکا» به پایگاه خبری هیل گفت: «دولت ترامپ می‌داند که قرار نیست تحریم تسلیحاتی تمدید شود و بیش از هر چیزی، این انگیزه‌ای برای آنهاست تا اسنپ بک (بازگشت فوری و بدون شرط تحریم‌ها) را فعال کنند و باقی مانده برجام را نابود کنند.»
آمریکا پیش نویس قطعنامه‌ای درباره «تمدید نامحدود» تحریم‌های تسلیحاتی ایران به شورای امنیت سازمان ارائه کرده است. منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفتند در حال حاضر مخالفت با پیش نویس آمریکا در حدی است که آمریکا احتمالا نخواهد توانست 9 رای لازم را به دست بیاورد تا روسیه و چین را مجبور به استفاده از حق وتو کند.
برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست‌کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ‌یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.
روسیه و چین صریحا تاکید کرده‌اند که با پیش نویس آمریکا مخالفت خواهند کرد. «وانگ ون بین» یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین پنج شنبه اعلام کرد: «ما با فشار آمریکا برای گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت مخالف هستیم.»
مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند در صورتی که قطعنامه پیشنهادی آنها رد شود از بند «اسنپ بک» در توافق برجام استفاده خواهند کرد که به معنی بازگشت تحریم‌ها به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به هیچ مذاکره و چانه زنی است.
هرچند خروج آمریکا از برجام باعث شده تا ادعای کاخ سفید برای استفاده از این بند برجام با چالش حقوقی مواجه شود. پیشتر روسیه اعلام کرده بود واشنگتن نمی تواند به بندهای توافقی ارجاع کند که از آن خارج شده است.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین