تاریخ انتشاردوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
plusresetminus
حزب الله:نماینده روسیه در سازمان های بین المللی از اقدامات متقابل طرفین برجام برای رجوع به ساز و کار حل اختلافات انتقاد کرد.
۰
کد مطلب : ۲۲۹۶۱۹
تمام طرف‌های مذاکرات هسته‌ای به فکر حفظ این توافق باشند/ برجام در وضعیت بسیار بدی است
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: سه کشور اروپایی و ایران در تلاش هستند تا ساز و کار حل و فصل اختلافات را از دورنماهای مختلف آغاز کنند. ایده خوبی نیست. به جای این مدل مشاجرات بی ثمر و زیانبار ، همه شرکت کنندگان برجام باید باهم درباره چگونگی حفظ توافق هسته ای بیندیشند که در وضعیت بسیار بدی است.

پیش‌تر ایران دو بار اقدام به اعتراض درباره عدم پایبندی کشور‌های عضو برجام به تعهداتشان کرده بود. تهران با استناد به بند ۳۶ برجام خواستار حل و فصل اختلافات در کمیسیون مشترک شده بود. با این وجود، کشور‌های غربی حاضر به انجام تعهدات خود نشدند و تهران در مقابل تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.
بیشتر بخوانید
روسیه خواستار حل اختلافات برجام در کمیسیون مشترک شد
در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶، آژانس عملکرد ایران در مورد تعهدات مرتبط هسته‌ای اش را بررسی و راستی آزمایی کرد. این گزارش نشان داد که آژانس حتی قادر به راستی آزمایی و نظارت بر اقداماتی است که تهران آن‌ها را در اجرای برخی تعهدات خود ذیل برجام، متوقف کرده است. این گزارش، همچنین سطح همکاری ایران با آژانس در زمان شیوع کرونا را "استثنایی" توصیف می‌کند.
باوجود پایبندی تهران به توافق هسته‌ای، اجرای برجام نه تنها پیشرفت مثبت محسوسی نداشته، بلکه وضعیت حتی بدتر از گذشته هم شده است. در تاریخ ۲۷ می ۲۰۲۰، آمریکا اعلام کرد که به طور یکجانبه "تمامی پروژه‌های هسته‌ای باقیمانده ناشی از برجام - تبدیل رآکتور اراک، تأمین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران و صادرات سوخت رآکتور تحقیقاتی ایران" را تحریم می‌کند. این تحریم‌ها و سیاست‌های بدخواهانه واشنگتن، باعث جلوگیری از اجرای مفاد مرتبط هسته‌ای قطعنامه ۲۲۱۳ (۲۰۱۵) شورای امنیت توسط دولت‌های عضو، از جمله جمهوری اسلامی ایران، شده است.
‌در حقیقت، با تداوم رفتار غیرمسئولانه آمریکا، وضعیت پیرامون این توافق نامه تاریک‌تر از گذشته است. در همین راستا ایران در نامه‌ای به مدیرکل آژانس در تاریخ ۹ ژوئن ۲۰۲۰، موضع جمهوری اسلامی ایران را اعلام و نسبت به بی‌تعهدی طرف‌های اروپایی در قبال توافق هسته‌ای اعتراض کرد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین