تاریخ انتشارسه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
plusresetminus
حزب الله:وزیر خارجه آمریکا مدعی شد تهدید‌های جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد و واشنگتن تمام تلاش خود را برای جلوگیری از لغو تحریم تسلیحاتی این کشور به کار می‌گیرد.
۰
کد مطلب : ۲۲۶۹۹۸
پمپئو: لغو تحریم تسلیحاتی ایراد اساسی برجام بود
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا لغو تحریم تسلیحاتی را نقص بزرگ توافق هسته‌ای ایران دانست و بر ادامه تلاش برای تمدید آن تاکید کرد.
وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با اندیشکده «امریکن انترپرایز»، ادعا‌های پیشین خود را تکرار کرد و گفت: «تهدید مداوم جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد. ایران برخی تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را نقض کرده است. ما برخی تحریم‌ها را اعمال کردیم، اما کمپین (فشار حداکثری) ما ادامه دارد. ما منابعی را به منظور توقف ستیزه جویی ایران اختصاص داده‌ایم. در خصوص تروریسم ایرانی، ماه گذشته آلمانی‌ها را متقاعد کردیم تا حزب الله لبنان به عنوان یک گروه تروریستی بشناسند».
پمپئو در ادامه ادعاهایش گفت: به همکاری با متحدان خود در سرتاسر دنیا ادامه می‌دهیم تا قابلیت ایران برای دستیابی به سلاح اتمی به طور کامل مهار شود و ظرفیت‌های این کشور در زمینه موشکی و تروریسم را محدود کنیم. وزیر خارجه آمریکا گفت در ۱۸ اکتبر امسال روس‌ها قادر به فروش سلاح به ایران خواهند بود. چینی‌ها هم می‌توانند (سلاح) به ایران بفروشند. ما برنامه‌ای داریم که معتقدیم با موفقیت مانع آن می‌شویم.
پمپئو با اشاره به همراهی نکردن دیگر اعضای برجام با اقدامات آمریکا گفت: امیدواریم جهان متحد شود. انگلیس و دیگر کشور‌های عضو برجام تهدید ناشی از انقضای تحریم تسلیحاتی ایران، که به زودی رخ می‌دهد، را درک کنند و از حق خود برای اطمینان از عدم وقوع آن استفاده کنند.
وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد اگر آمریکا از طریق اجماع طرف‌های عضو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نتواند تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیک مانع آن خواهد شد.
پمپئو مدعی شد بسیار خطرناک خواهد بود که دنیا تنها پس از ۵ سال توافق، به ایران اجازه تسلیح خود را بدهد، (اجازه دهد) از روسیه تسلیحات پیشرفته خریداری کند و کار ما را برای توقف تقویت برنامه هسته‌ای آن سخت‌تر کند. این (لغو تحریم تسلیحاتی) ایراد بنیادین برجام بود و ما برای ممانعت از انقضای آن مصمم به انجام هر کاری هستیم.
مقامات آمریکایی طی هفته‌های اخیر بار‌ها مدعی شدند که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را به هر شکل ممکن تمدید خواهند کرد. این در حالی است که زمان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ذیل برجام در پایان سال جاری میلادی به پایان می‌رسد و کشور‌های دیگر عضو برجام همچون روسیه مخالفت خود را با تمدید این تحریم‌ها اعلام کردند.
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین چندین بار طی هفته‌های اخیر تلاش‌های آمریکا برای استناد به بند‌های ذیل توافق هسته‌ای ایران برای تمدید تسلیحاتی علیه این کشور را زیر سوال ‌برد. او پیشتر اعلام کرد: آمریکا به اشتباه فکر می‌کند که بند‌های ۱۰ و ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به این کشور اجازه بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را می‌دهد. بهتر است شرکای آمریکایی این توافق را با دقت بیشتری بخوانند. هر دو بند‌ ذکر شده به صراحت نشان‌دهنده این نکته است که این گونه اقدام‌ها تنها از طریق روندی که در برجام تعریف شده، قابل انجام است.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین