تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
plusresetminus
حزب الله:با وجود اینکه وزارت بهداشت بر عدم آلودگی و شیوع بیماری ناشی از شستشوی این اموات، تاکید دارد اما تاکنون بخشنامه ای به آرامستان‌ها ابلاغ نشده تا بتوانیم با نگرانی کمتر نسبت به این موضوع برنامه ریزی کنیم.
۰
کد مطلب : ۲۲۲۵۵۸
کفن و دفن اموات کرونایی طبق دستور العمل وزارت بهداشت / بخشنامه ای برای عدم شستشوی اموات نداشتیم
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،حمیدرضا عسگری  اظهار داشت: سازمان‌مدیریت آرامستان‌های شهرداری‌کرج مجری دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت و مراجع ذیصلاح در خصوص شرایط و نحوه کفن و دفن اموات مبتلا به کرونا است.
وی افزود: تا دوم فروردین ماه طبق فتوای مراجع عظام، تمامی فوت شدگان کرونا با انجام تیمم بدل از غسل میت، دفن می شدند که پس از فتوای مقام معظم رهبری به شرح "مجرد ابتلای به این بیماری، موجب سقوط احکام واجب مربوط به میت نمی‌شود، بنابراین با مراعات کامل نکات بهداشتی و استفاده از تجهیزات ایمنی، هر چند با صرف هزینه، باید حداقل واجب در مورد غسل، حنوط، کفن، نماز میت و دفن انجام گیرد" و در پی اعلام آمادگی گروه‌های جهادی داوطلب استان جهت همکاری در امر تغسیل و تکفین اموات مبتلا به کرونا ، شرایط برای حضور این داوطلبین در بهشت علی (ع) مهیا شد که هم اکنون نیز در همان محل در حال اجراست.
این مسئول با اشاره به اظهارات مسئولان امر در وزارت بهداشت گفت: در جلسه ای که روز جمعه مورخ ۱۵ فروردین ماه توسط معاون فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور در محل ادارات کل بازرسی استان ها و با حضور معاون وزیر بهداشت، سازمان تبلیغات اسلامی، قائم مقام و تعدادی از مدیران ارشد سازمان شهرداری های کل کشور، معاون خدمات شهری شهرداری تهران، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) از یک سو و مدیران عامل آرامستان کلانشهرهای کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد که شستشوی میّت کرونایی، هیچ مشکل آلودگی و شیوع بیماری برای کارکنان غسالخانه و انتشار در محیط اطراف ندارد، اما هنوز اظهارات معاون وزیر در قالب بخشنامه به سازمان آرامستان‌ها ابلاغ نشده است تا بتوانیم با نگرانی کمتر نسبت به این امر مهم برنامه ریزی کنیم.
عسگری با بیان اینکه پروتکل‌های ضد و نقیض می‌تواند باعث ایجاد  اختلال در خدمت رسانی شود، گفت: انتظار می‌رود دستورالعمل‌های جامع در این خصوص برای ایجاد وحدت رویه، خدمات رسانی مطلوب و پاسخگویی مناسب به خانواده‌ها از طرف نهادها و مراجع ذیصلاح برای اجرا به شهرداری‌ها به فوریت ابلاغ شود.
این مسئول در ارتباط با محل دفن فوت شدگان کرونا گفت: برای انتخاب محل دفن هیچ محدودیتی وجود ندارد و با حضور نماینده بهداشت و ضمن رعایت پروتکل های ابلاغی با استفاده از تجهیزات ایمنی و حفاظتی مناسب عملیات تدفین انجام می شود.
رییس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری کرج در ارتباط با رعایت بهداشت پرسنل و کارگران آرامستان های کرج، گفت: از روزهای ابتدایی شیوع کرونا، سازمان نسبت به حفاظت سلامت کارکنان و مراجعین با حساسیت ویژه برنامه ریزی کرد به طوریکه در حال حاضر به شدت تاکید ویژه بر نظارت رعایت توصیه های بهداشتی توسط ناظرین مستقر در سازمان انجام می شود و روزانه ۳ بار تمام محل های رفت و آمد و پر تردد مانند اداره متوفیات، ساختمان معراج و پزشکی قانونی، سرویس های بهداشتی و آمبولانس ها و ...  ضد عفونی می شوند.
عسگری با عنوان اینکه نماینده‌های ویژه برای نظارت مستمر رعایت موارد بهداشتی در آرامستان مستقر هستند، خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از کرونا در بین همکاران موارد ایمنی کاملا و با جدیت رعایت شده و مراجعه خانواده های کرونایی در انجام امور اداری با احتیاط کامل انجام می شود.
رئیس سازمان در ادامه گفت: بعد از اپیدمی کرونا ویروس، برای شستشو و تغسیل تمامی اموات جوانب احتیاط و ایمنی رعایت می شود.
وی افزود: در حال حاضر سازمان آرامستان‌ها تنها متولی دفن اموات و دارای تجهیزات مناسب برای رعایت پروتکل های بهداشتی بوده و با تمام ظرفیت در حال خدمت رسانی در سطح استان است.
رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری کرج در ارتباط با جابجایی و انتقال فوت شدگان بیماران کرونا در بین شهر یا استانهای مختلف، گفت: ممکن است خانواده فرد فوت شده از کرونا، درخواست انتقال جسد به شهر یا استان دیگر و یا برعکس به البرز و کرج را داشته باشد که مراحل انتقال انجام می شود
منبع : پایگاه خبری کرج امروز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین