تاریخ انتشاردوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
plusresetminus
حزب الله:زمین لرزه نسبتا شدید ۵.۷ ریشتری مسجد سلیمان در استان خوزستان را لرزاند. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، زمین لرزه نسبتا شدیدی با شدت ۵.۷ ریشتر استان خوزستان را لرزاند.
۰
کد مطلب : ۲۰۱۳۵۵
زلزله ۵.۷ ریشتری استان خوزستان را لرزاند/ ۴۷ نفر کشته و مجروح شدند/ بیمارستان نفت مسجدسلیمان تخلیه شد
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،محل وقوع این زمین لرزه در استان خوزستان حوالی مسجد سليمان بوده اما این زمین لرزه بجز همه شهرهای استان خوزستان، در لرستان، اصفهان، شهرکرد، ایلام، همدان، شیراز، یاسوج و کرمانشاه نیز احساس شده است.

11:40 تیم های ارزیاب به منطقه اعزام شدند
حاجی زاده مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: زلزله ۵.۷ ریشتری دقایقی پیش بین ایذه و مسجد سلیمان رخ داده است.
وی افزود: گروه‌های ارزیاب به منطقه اعزام شده اند و ستاد مدیریت بحران و گروه‌های امداد و نجات استان به حالت آماده باش درآمده اند.
مردم آرامش خود را حفظ کنند.
11:48 پس لرزه ها ادامه دارد
همچنین در حوالی ساعت ۱۱:۴۹، پس لرزه هایی با شدت ۳.۹ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری و ۴ ریشتر در عمق ۲۰ کیلومتری زمین احساس شد.
پس لرزه دیگری با شدت ۴.۷ ریشتر در ساعت ۱۱:۵۶ در عمق ۱۸ کیلومتری رخ داد.
پس لرزه دیگری نیز با شدت ۳.۷ ریشتر در ساعت ۱۲:۰۶ در عمق ۱۶ کیلومتری رخ داد.
برق مناطق مختلف مسجدسلیمان‌ بر اثر تخریب‌ تاسیسات توزیع‌ نیرو، آسیب دیده و در برخی مناطق آنتن‌دهی تلفن همراه مختل شده است.
درپی زلزله‌های پیش از ظهر امروز مسجدسلیمان در برخی محورهای مواصلاتی این شهرستان ریزش‌ کوه گزارش شده است.
استانداری خوزستان از اعزام چند بالگرد برای بررسی خسارت های زمین لرزه به کانون زلزله در مسجدسلیمان خبر داد.
تاکنون، عمده خسارت زلزله ریزش دیوار بوده و یک نفر بر اساس شوک و ترس فوت کرده است.
بیشترین خسارت در منطقه گلگیر شهرستان مسجدسلیمان بوده است.

12:16 هلال احمر در حال ارزیابی خسارات
سلیمی رئیس سازمان امدادونجات هلال احمر گفت: هم اکنون ۵ تیم عملیاتی امداد و نجات شامل ۱۵ تن از استان خوزستان برای ارزیابی به محل وقوع زمین لرزه اعزام شده اند و تیم‌های امدادی دیگر با توجه به روستا‌های بسیار واقع در منطقه برای ارزیابی میزان خسارات اعزام خواهد شد. ۵۶ روستای دارای آبادی با جمعیت بالغ بر ۵ هزار و ۵۸۰ تن تا شعاع ۱۵ کیلومتری زمین لرزه وجود دارد.
وی افزود: از آنجا که تعداد روستا‌ها زیاد است در ارتباط دائم با تیم‌ها در حال ارزیابی هستیم، اما چون وسعت زمین لرزه تا جایی بوده که استان‌های همجوار را هم لرزانده لذا در حال رصد استان‌ها و مناطق هستیم.
علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به آسیب به دو منطقه شهر مسجدسلیمان در زلزله اخیر اظهار کرد: با توجه به احتمال بروز پس لرزه های بیشتر در ساعات آینده مردم از حضور در مناطق پرخطر دوری کرده و در مناطق امن ساکن شوند.
وی افزود: پنج تیم ارزیاب به منطقه اعزام شده که گزارش های تکمیلی را اعلام می کنند ولی مردم حتماً تا عادی شدن اوضاع از اسکان در مناطق پرخطر خودداری کنند.
عزیز علی امرایی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر لرستان هم گفت: به دنبال زلزله در مسجدسلیمان جمعیت هلال احمر لرستان به آماده‌باش کامل در آمد.
وی افزود: جمعیت هلال احمر لرستان در آماده باش کامل قرار گرفته است و در صورت اعلام نیاز، تیم‌های امدادی جمعیت هلال احمر لرستان به خوزستان اعزام می‌شوند.
12:32 فعالیت تاسیسات نفت و گاز مسجدسلیمان ادامه دارد
روابط عمومی شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: پس از وقوع زلزله امروز خوزستان خسارتی به تاسیسات نفتی مناطق نفت‎خیز جنوب گزارش نشده است. تیم‌های ارزیاب برای بررسی‌های بیشتر به محل تاسیسات اعزام شده اند که در اولین فرصت گزارش تکمیلی وضعیت تاسیسات نفتی اطلاع‎رسانی می‌شود.
قباد ناصری، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نیز گفت: وقوع زلزله ۵.۷ ریشتری در حوالی مسجدسلیمان، خسارتی به واحدهای عملیاتی و تاسیسات نفت و گاز این شرکت وارد نکرده است و فعالیت‌های عملیاتی بدون وقفه ادامه دارد.
12:56 میزان خسارت قابل توجه است
حجت الاسلام حیدر حجتی نیا فرماندار شهرستان مسجد سلیمان گفت: میزان خسارت به ساختمان‌ها در شهر مسجد سلیمان و منطقه گلگیر قابل توجه گزارش شده است.
وی افزود: ستاد مدیریت بحران در شهرستان مسجد سلیمان تشکیل شده و از شهروندان درخواست می‌شود تا اطلاع ثانوی در محیط‌های باز و خارج از منازل به سر ببرند.
فرماندار مسجد سلیمان گفت: کانون زمین لرزه ۵،۷ ریشتری پیش از ظهر روز دوشنبه در خوزستان منطقه گلگیر در ۴۵ کیلومتری مسجد سلیمان اعلام شد. این روستا در ۴۵ کیلومتری از شهر مسجد سلیمان و دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت است.
گزارش‌های اولیه از ترک برداشتن و فرو ریختن برخی دیوارها در کانون زلزله حکایت دارد. بیش از ۵۰ درصد از منازل روستایی این شهرستان دچار خسارت شدند.
13:23 ارزیابی بنیاد مسکن از خسارت‌های زلزله
رییس بنیاد مسکن خوزستان گفت: بنیاد مسکن بر اساس وظیفه خود در همان ساعات اولیه وقوع زلزله در مکان حادثه حضور یافته و در حال ارزیابی خسارات اولیه است.
وی اضافه کرد: ارزیابی از میزان خسارت‌های وارده در روستا‌ها آغاز شده و تا ساعاتی دیگر ارزیابی اولیه انجام خواهد شد.
14:06 برق مسجدسلیمان قطع شد
سرپرست شرکت توزیع برق خوزستان گفت: در مسجدسلیمان به دلیل ریزش ساختمان‌ها بر شبکه فشار متوسط منطقه، بخشی‌ از خطوط برق‌رسانی و فیدر‌ها مشکل‌دار شده‌اند.
هفت فیدر از میان ۲۸ فیدر توزیع برق منطقه با قطعی روبه‌رو شده و تیم‌های عملیاتی مشغول به تعمیر آن‌ها هستند.
مدیرعامل نیروگاه رامین اما گفت: زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان هیچگونه آسیبی به تأسیسات تولید نیروی برق رامین وارد نکرده است.
براساس آخرین آمار اورژانس خوزستان، ۴۶ نفر مصدوم شدند که ۴۳ نفر آن‌ها در این شهرستان و ۳ نفر دیگر در ایذه هستند.
تاکنون ۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۱۲ دستگاه آمبولانس مرکز فوریت‌های پزشکی به مناطق زلزله زده مسجدسلیمان اعزام شده اند.
14:32 اعلام آماده باش فوری در پایگاه هوانیروز مسجدسلیمان
محمود محمد علی فام فرمانده هوانیروز مسجد سلیمان گفت: در پی وقوع زلزله در شهرستان مسجد سلیمان و با دستور فرمانده هوانیروز ارتش، بالگرد‌های شناسایی، ترابری و اورژانس این پایگاه در حالت آمادباش کامل بسر می‌برند و تاکنون یک فروند بالگرد شناسایی در سطح شهر مسجد سلیمان به پرواز درآمده است.
14:48 بیمارستان نفت مسجدسلیمان تخلیه شد
رئیس شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان با تائید تخلیه شدن بیمارستان نفت مسجدسلیمان گفت: بعد از وقوع زمین لرزه در مسجدسلیمان دو بخش از این بیمارتسان دچار ریزش شد که بلافاصله برای حفظ جان و امنیت بیماران، کل بیمارستان تخلیه شد.
وی افزود: بیماران با استفاده از آمبولانس به سایر مراکز درمانی شهر منتقل شده اند، ولی کلیه کارکنان بیمارستان در حال آماده باش هستند.
15:02 وضعیت جاده‌ای مسجدسلیمان پس از وقوع زلزله
غلام عباس بهرامی نیا، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان گفت: بر اثر آخرین گزارش‌ها و بازدیدهای میدانی در سه نقطه شاهد ریزش بودیم که این سه نقطه پاکسازی شده‌اند و در حال حاضر جاده مسدودی در مسجدسلیمان نداریم.
وی افزود: همکاران راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در آمادگی کامل به سر می‌برند و به منظور خدمت رسانی در حوزه راه در آماده‌باش قرار دارند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان گفت: تا کنون میزان خسارت‌ها مشخص نیست و در حال برآورد و ارزیابی خسارات وارده به محورهای جاده‌ای و ابنیه فنی هستیم و به محض اتمام این بررسی‌ها هزینه مربوطه اعلام خواهد شد.
منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین