تاریخ انتشارسه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷
plusresetminus
حزب الله: در حالی که تجمع مردمی در برابر مراکز نظامی سودان برای پیشبرد روند مسالمت آمیز انتقالی ادامه دارد، عربستان و امارات حمایت خود از شورای نظامی سودان را اعلام کردند.
۰
کد مطلب : ۱۹۴۴۸۷
ادامه اعتراضات مردمی در سودان
 به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ،مردم سودان به تجمعات اعتراض آمیز خود در برابر دفتر فرماندهی ارتش سودان ادامه می‌دهند تا بتوانند مطالبات خود از جمله تحویل قدرت به حاکمیت مدنی انتقالی را محقق کنند.
 
این در حالی است که تجمع سندیکاهای سودان در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرده‌اند که تعهد خود به واگذاری فوری حاکمیت به نیروهای غیرنظامی بعد از سرنگونی رژیم عمر البشیر را دنبال می‌کنند. آنها تاکید کردند که این مطالبه‌ای است که بسیاری از گروه‌های سیاسی با آن موافق هستند.
 
"احمد الرهید" خبرنگار الجزیره گزارش می‌دهد که تجمع مذکور خواستار تشکیل شورای تمامیت غیرنظامی با حضور محدود نظامیان و لغو قوانین نظامی و امنیتی و پایان دادن به جنگ در کشور و همچنین استعفای رئیس دستگاه قضایی و معاونان وی و استعفای دادستان کل کشور شدند.
 
معترضین همچنین خواستار تجدید نظر در ساختار دولت و موسسات نظامی و روابط خارجی کشور شده و تاکید کردند که به تجمعات خود در تمامی شهرها ادامه می‌دهند.
 
در تجمعی که به همین مناسبت در مقابل دفتر فرماندهی ارتش برگزار شد، هزاران نفر از مردم سودان تاکید کردند که تا زمان تامین مطالبات خود و رسیدن به راهکاری مطمئن برای انتقال حاکمیت به تجمع شان ادامه می‌دهند.
 
سازماندهی کنندگان این تجمع نسبت به تلاش‌های صورت گرفته برای پراکنده کردن مردم در این تظاهرات که از 10 روز پیش آغاز شده، هشدار داده و از مردم سودان خواستند تا به میادین شهر بروند و از انقلاب و دستاوردهای خودشان حمایت کنند.
 
خبرگزاری فرانسه نیز گزارش می‌دهد که خودروهای ارتش در مناطق مختلف نزدیک به تظاهرات مستقر شده و نظامیان سنگرهایی را که تظاهرات کنندگان به عنوان تدابیر امنیتی برای خود ایجاد کرده‌اند، بر می‌چینند.
 
خبرگزاری آناتولی نیز گزارش داد که شرکت کنندگان در این تجمع موانع انسانی در برابر مسیرهای ورودی به مناطق تجمع ایجاد کرده و تلاش دارند جلوی تحرکات نظامیان سودانی برای نفوذ میان تجمع‌کنندگان را بگیرند. آنها در همین رابطه تمامی کسانی که به دنبال ورود به مرکز تجمع هستند را مورد بازرسی قرار می‌دهند و سلاح های سرد و حتی خودکارها و ابزارهای زینتی زنان را می‌گیرند.
 
شمس الدین الکباشی سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان دیروز در اظهاراتی تأکید کرد که هیچ قصدی برای سرکوب این اعتراضات وجود ندارد. وی در عین حال تاکید کرد که اجازه مسدود کردن مسیرهای مواصلاتی و پل‌ها از سوی معترضان داده نمی‌شود.
 
تماس تلفنی سران عربستان و قطر با مقامات سودانی
 
خبرگزاری رسمی سودان (سونا) نیز گزارش داد که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، رئیس امارات و نیر «احمد آبی» نخست‌وزیر اتیوپی و «سلفا کِر» رئیس‌جمهوری سودان جنوبی تماس‌های تلفنی با رئیس شورای انتقالی نظامی سودان برقرار کردند.
 
این رهبران در جریان گفت‌وگوی تلفنی‌شان، حمایت و پشتیبانی‌شان از شورای نظامی انتقالی سودان را اعلام و بر عبور سودان از این مرحله حساس و تاریخی تأکید کردند.
 
آنها همچنین اشتیاق‌شان را برای برقراری امنیت و ثبات در سودان مورد تأکید قرار دادند.
 
شرط لیبی برای تحویل عمر البشیر به دادگاه بین‌المللی
 
همچنین ارتشبد جلال الدین شیخ الطیب از اعضای شورای نظامی انتقالی سودان گفت: دولت منتخب سودان باید برای تحویل عمر البشیر به دیوان کیفری بین‌المللی تصمیم بگیرد.
 
شیخ که در یک کنفرانس خبری در مقر سفارت کشورش در اتیوپی صحبت می‌کرد، گفـت: تصمیم در خصوص تحویل البشیر به دیوان کیفری بین‌المللی، از سوی دولت منتخب مردمی اتخاذ خواهد شد و این موضوع به شورای نظامی انتقالی مرتبط نیست.
 
جلال‌الدین الشیخ الطیب برای حضور در نشست شورای امنیتی اتحادیه آفریقا به اتیوپی سفر کرده است. پیشتر دادگاه کیفری بین‌المللی خواستار تحویل رئیس‌جمهور مخلوع سودان به این دادگاه به اتهام جنایات جنگی شده بود.
 
عمر البشیر در این دادگاه به ارتکاب قتل عام و جنایات جنگی و جنایات ضد بشری در دارفور در سال 1994 میلادی متهم است.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین