تاریخ انتشارسه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
plusresetminus
حزب الله: شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا هشدار داد چنانچه ارتش سودان قدرت را به دولت مدنی منتقل نکند، از همه فعالیت‌های خود در این اتحادیه محروم خواهد شد.
۰
کد مطلب : ۱۹۴۴۸۰
اتحادیه آفریقا سودان را به لغو عضویت تهدید کرد
به گزارش شبکه خبری تحلیلی حزب الله ، شورای صلح و امنیتِ اتحادیه آفریقا از تهدید به لغو عضویت سودان در این اتحادیه به دنبال وقوع کودتای هفته اخیر خبر داد.
 
این شورا همچنین از ارتش سودان خواست که طبق خواسته مردم و قانون اساسی، قدرت را به یک دولت انتقالی مدنی منتقل کند.
 
این شورا از دیروز دوشنبه به مدت ۱۵ روز، به ارتش سودان فرصت داد که این اقدام را عملی کند.
 
شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا هشدار داد ناکامی در تحقق این خواسته به اجرای خودکار ماده ۷ پروتکل اتحادیه مبنی بر لغو عضویت سودان تا زمان احیای قانون اساسی، منجر خواهد شد.
 
در پی اعتراضات مردمی در سودان، ارتش این کشور پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه ای، برکناری «عمر البشیر» را پس از ۳۰ سال حکومت، تأیید و ۳ ماه حالت فوق العاده و یک ماه محدودیت رفت و آمد در این کشور شمال آفریقا اعلام کرد. همچنین مقرر شد که شورای نظامی انتقالی زمام امور را در دست گیرد.
 
پس از برکناری البشیر، «عوض بن عوف» به عنوان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان انتخاب شد ولی وی در بیانیه ای جمعه شب از ریاست این شورا کناره گیری کرد و «عبدالفتاح البرهان» بازرس کل ارتش این کشور به ریاست این شورا منصوب شد.
 
وزارت خارجه سودان روز یکشنبه برای نخستین بار پس از برکناری عمر البشیر، بیانیه‌ای صادر و ابراز امیدواری کرد که جامعه بین الملل از تلاش‌های شورای انتقالی نظامی سودان تا روی کار آمدن دولت جدید حمایت کند.
 
تظاهرات مردم سودان علیه البشیر از دسامبر ۲۰۱۸ (آذر- دی ۹۷) در اعتراض به افزایش قیمت‌ها و کمبود مواد غذایی شروع و موجب شد تا رئیس جمهوری این کشور در فوریه ۲۰۱۹ (بهمن- اسفند ۹۷) با انحلال دولت، به مدت یک سال وضعیت فوق العاده در سودان اعلام کند.
منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین