تاریخ انتشاردوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
plusresetminus
تیم‌های انگلیس و مجارستان در سال ۱۹۵۳ به مصاف هم رفتند که این دیدار لقب بازی قرن گرفت.
۰
کد مطلب : ۱۷۹۹۸۵
بازی فوتبال قرن در چه سالی برگزار شد؟

افرادی که طرفدار فوتبال نیستند با لقب دادن برخی از دیدارها به بازی قرن با این موضوع شوخی می‌کنند. در حقیقت تنها آنها هستند که از این واژه استفاده می‌کنند. برای یک فوتبال دوست واقعی تنها یک بازی قرن وجود دارد که آن هم در ومبلی برگزار شد. دو تیم انگلیس و مجارستان در عصر ۲۶ نوامبر سال ۱۹۵۳ به مصاف هم رفتند. یک نمایش ترسناک با بازی هنرمندانه مجارستانی‌ها که نخستین شکست انگلیسی‌ها را در معبدشان یعنی ورزشگاه ومبلی رقم زد. این تقابل یک بازی دوستانه به حساب می‌آمد اما نتیجه نهایی فراتر از آن بود. سقوط انگلیسی‌ها در معبدشان نشان داد که فوتبال اکنون به همه تعلق دارد و کاشفان فوتبال دیگر مانند گذشته تنها قدرت مطلق این ورزش محسوب نمی‌شوند. "بازی قرن" تیتر تمام صفحه نخست روزنامه تایمز در ۲۶ نوامبر بود که بهترین صفت برای یک بازی به حساب می‌آمد.
 
 
در آن دوران مجارستان تیم مغروری بود. مهاجم‌های کناری و تک مهاجم میانی کمی عقب‌تر از حد معمول بازی می‌کردند و دو مهاجم کاذب در نوک خط حمله قرار می‌گرفتند. این سیستم باعث از دست رفتن تمرکز حریفان می‌شد. با این حال بیش از همه تمرکز تیم‌ها به خاطر توانایی بازیکنان مجارستان بر هم می‌ریخت. مجارها در خط حمله از بازیکنان توانمندی هپچون فرانس پوشکاش بهره می‌بردند. او بزرگ‌ترین بازیکن ارتش مجارستان محسوب می‌شد. بازیکنان تیم اروپای شرقی حرفه‌ای به حساب نمی‌آمدند. در مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۵۰ در وضعیت خوبی قرار نداشت. آنها تصور می‌کردند با پیروزی برابر مجارستان می‌توانند جایگاه خود را دوباره در جهان پیدا کنند. آنها هرگز نتوانستند به هدفشان دست پیدا کنند چون آن تیم مجارستان خیلی قدرتمند بود. آنها از سال ۱۹۵۰ برابر بهترین‌های اروپا ۲۳ بازی انجام دادند و توانستند ۲۰ دیدار را با پیروزی پشت سر بگذارد. همچنین در سه بازی متوقف شد. 
 
 
دیدار دو تیم انگلیس و مجارستان با نتیجه ۳ بر ۶ به پایان رسید. یک فیلم در جریان بود نه تنها به خاطر بازی بلکه نزدیک به یک ساعت با وجود فیلمبرداری سیاه و سفید فوتبال فوق العاده، جادویی و زیبای مجارها به نمایش در آمده بود. پوشکاش یک گل به ثمر رساند. او به نحو زیبایی توپ را از بیلی رایت توپ را عبور داد تا هنوز هم گلش یکی از بهترین‌های تاریخ محسوب شود. قهرمانان آن شب یولا گروشیچ، ینو بوزانسکی، لورانت، لانتوس، یوژف بوژیک، زاکاریاس، بودای، ساندور کوچیس، نندور هیدگوتی، پوشکاش و زولتان زیبور بودند. انگلیس امیدوار بود در بوداپست این نتیجه را جبران کند. دو تیم ۲۳ می سال آینده به مصاف هم رفتند که انگلیسی‌ها بیشتر تحقیر شدند. مجارستان با گل‌های پوشکاش (دو)، کوچیس (دو)، لانتوس، هیدگوتی و تات، ۷ بر یک پیروز شد.
 
 
با این حال مجارستان تلخ‌ترین فینالش را تجربه کرد. تیم قدرتمند اروپایی در دیدار نهایی جام جهانی ۱۹۵۴ با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب آلمان شد (آنها در مرحله گروهی توانسته بودند ژرمن‌ها را ۸ بر ۳ شکست دهند). این تنها شکست مجارها در ۴۹ بازی پیاپی بود. این تیم قدرتمند پس از حمله شوروی به بوداپست در سال ۱۹۵۶ از هم گسست. اغلب بازیکنان که تیم هانوود را برای جام باشگاه‌های اروپا همراهی کردند تا برابر اتلتیک بیلبائو قرار بگیرند تصمیم گرفتند هرگز به کشورشان برنگردند. آنها در این کشور ماندند و در بازی‌های دوستانه حاضر شدند. برخی از آنها بازنشسته شدند و دیگر بازیکنان مقصد بعدی خود را پیدا کردند. پوشکاش در یازدهم آگوست ۱۹۵۸ در سی و یک سالگی قرارداد در حالی با رئال مادرید امضا کرد که ۱۲ کیلو اضافه وزن داشت. با این حال ۹ فصل فوق العاده را در این تیم گذارند. کوچیس و زیبور با بارسلونا قرارداد امضا کردند.
منبع : ایسنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین