تاریخ انتشاريکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
plusresetminus
رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی گفت: همکاری‌های بین‌المللی یک عنصر مهم و تعیین‌کننده در امر پیگیری و مقابله با جرایم سایبری است.
۰
کد مطلب : ۱۷۸۳۲۰
آمادگی پلیس فتای ایران برای مقابله با جرایم سایبری

 

 

 رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی در دیدار با الکساندر فدولوف رئیس دفتر مقابله با جرم و موادمخدر سازمان ملل متحد در ایران (UNODC) با اشاره به اینکه یکی از جدی‌ترین مسائل امروز دنیا، فضای سایبر است، اظهار کرد: این فضا شرایط زندگی بشر را دگرگون کرده و کشور‌هایی که اسم مجازی را در این فضا گذاشته‌اند به خطا رفته اند، زیرا امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، جامعه جهانی را به طور بنیادین دستخوش تغییر و تحول کرده و در نتیجه شیوه و سبک زندگی انسان ها، روابط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی جوامع را تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: فضای سایبری به شکل قابل توجهی در تمام جهان رشد و توسعه پیدا کرده به گونه‌ای که تمام ابعاد زندگی بشر در حوزه‌های مختلف را به خود وابسته کرده است.


نقش سازمان ملل متحد در حاکمیت فضای سایبر

سردار هادیانفر خاطرنشان کرد: هر تکنولوژی و فناوری همزمان فرصت‌های فراوانی ایجاد می‌کند که می‌تواند در بلندمدت، تهدیدات فراوان و خسارات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد که برای کشور‌های دنیا در حوزه‌های مختلف متفاوت است.

این مقام ارشد انتظامی به نقش حاکمیت فضای سایبر اشاره و بیان کرد: اکثر کشور‌های جهان از شرایط کنونی در فضای سایبر ناراضی هستند و انتظاران این است سازمان ملل متحد نقش جدی تری در این حوزه داشته باشد و با اعتماد به نفس بیش تری وارد این فضا شود.

رئیس پلیس فتا ناجا درباره همکاری‌های بین المللی و ظرفیت سازی کشور‌های در حال توسعه، تصریح کرد: امروزه جرایم سایبری، حد و مرزی ندارد و مجرمان با استفاده از فناوری اطلاعات، ضمن پیدا کردن و سازماندهی همدیگر در لایه‌های مختلف وب دست به اقدامات مجرمانه می‌زنند.


وقوع جرایم سازمان یافته در فضای سایبر

سردار هادیانفر، رشد شتابان فناوری ارتباطات، اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی را بدون توجه به مقوله امنیت و شکل گیری گروه‌های سازمان یافته مجرمان و همچنین افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در فضای سایبر را جزء تهدیدات و چالش‌های کنونی و آینده جهان برشمرد و خاطرنشان کرد: فعالیت پنهان مجرمان، گروه‌های سازمان یافته و تروریست‌هایی، چون داعش، النصره، القاعده و ده‌ها گروهک تروریستی در کشور‌ها و نیز فعالیت در دارک نت، فری نت و فعالیت در بستر شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌هایی همچون توئیتر، تلگرام و فیس بوک در کنار ابزار‌هایی مانند پول مجازی، سرویس‌های رمزگذاری، مخفی کننده هویت و ... سبب ایجاد بستری امن برای مجرمان و تروریست‌ها شدند.

سردار هادیانفر افزود: امروزه جرایم سازمان یافته به صورت گسترده و سیال در فضای سایبر رخ می‌دهد، اطلاعات سری افراد، سازمان ها، دستگاه‌ها و حفره‌های امنیتی کشور‌ها در این بستر فروخته می‌شوند و کشور‌هایی که از زیر ساخت‌های ضعیف استفاده می‌کنند می‌توانند چالش‌های عمده‌ای را برای تمامی کشور‌های جهان و کاربران اینترنت در سراسر جهان ایجاد کنند.
آمادگی پلیس سایبری ایران برای کمک به سایر کشور‌ها

رئیس پلیس سایبری ایران تصریح کرد: مبحث ظرفیت سازی بسیار اهمیت دارد تا تمامی کشور‌ها به حداقل استاندارد‌ها در زمینه فضای سایبر دست پیدا کنند و بتوانند ضمن تبادل اطلاعات و دانش، اقدامات همزمان و مشترک انجام دهند.

وی با بیان اینکه امروز ایران در حوزه سایبر، آماده کمک به سایر کشور‌ها است و می‌تواند تجربیات خود را در اختیار آن‌ها قرار دهد، ادامه داد: همکاری‌های بین‌المللی یک عنصر مهم و تعیین‌کننده در امر پیگیری و مقابله با جرایم سایبری است.

این مقام ارشد انتظامی اظهار کرد: همکاری‌های بین‌المللی و اشتراک‌گذاری اطلاعات جرایم و مجرمان در فضای سایبر می‌تواند گره‌گشای این چالش‌های بین‌المللی باشد.
پلیس جمهوری اسلامی از نظر ساختار در دنیا منحصر به فرد است

سردار هادیانفر ضمن تشریح عملکرد پلیس‌های تخصصی ایران از شهدا و جانبازان پلیس مواد مخدر یاد کرد و گفت: پلیس جمهوری اسلامی از نظر ساختار و سازمان در دنیا منحصر به فرد است.

این مقام ارشد انتظامی ضمن ابراز امیدواری از همکاری‌های دو جانبه ایران و سازمان ملل متحد در حوزه مبارزه با جرایم سایبری، عنوان کرد: پلیس سایبری ایران اواخر سال ۲۰۱۰ به طور رسمی متناسب با استاندارد‌های جهانی و نیاز کشور برای پیشگیری و مبارزه با این نوع از جرایم جدید تشکیل شد.
کشف بیش از ۸۴ درصدی جرایم سایبری در ایران

وی با اشاره به توانمندی‌های فوق العاده پلیس فتا در کشف بیش از ۸۴ درصدی جرایم و حضور ۸۲ درصدی مهندسان جوان در پلیس سایبری ایران، افزود: این پلیس هم اکنون در ۳۲ استان کشور مستقر است و مجهز به تجهیزات سایبر فارنزیک است و موفق شده ۱۸ محصول در قالب سخت افزار و نرم افزار تولید کند.

سردار هادیانفر در ادامه هدف از این دیدار را همکاری موثر بین المللی در پیشگیری و مقابله با جرایم سایبری عنوان کرد و اظهار داشت: امروز در فضای سایبر امنیت کشور‌ها وابسته به یکدیگر است و همه ما نیازمند تجارب جدید، آموزش و ابزار‌های پیشرفته در کشف جرم هستیم.
آمادگی سازمان ملل برای همکاری با پلیس ایران

در ادامه این دیدار، الکساندر فدولوف رئیس دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC) در ایران با بیان اینکه سازمان نگاه ویژه‌ای به جرایم سایبری دارد و فرصت‌های جدیدی را برای همکاری دو جانبه به وجود می‌آورد، تاکید کرد: سازمان ملل برای مبارزه با جرایم سایبری برنامه‌هایی را بطور ویژه در دستور کار دارد و آماده همکاری جدی با پلیس سایبری ایران است.

وی اعلام کرد: اقدامات بسیار ارزنده‌ای در پلیس سایبری ایران انجام شده و برای گسترش همکاری بیشتر نیاز به برگزاری جلسات کارشناسانه داریم.

رئیس دفتر مقابله با جرم سازمان یافته و مواد مخدر سازمان ملل (UNODC) در تهران، گفت: ما در سه بخش تبادل اطلاعات، آموزش پیشرفته و ظرفیت سازی می‌توانیم با هم همکاری کنیم و حمایت‌های مالی بیش تری داشته باشیم.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین