تاریخ انتشاريکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
plusresetminus
رئیس سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت نام زائران اربعین در سامانه سماح به زودی خبر داد و گفت: ثبت نام زائران اربعین به صورت متمرکز در این سامانه انجام خواهد شد.
۰
کد مطلب : ۱۷۸۳۱۲
ثبت نام در سامانه سماح به زودی/ ارز نیما در اختیار زائران اربعین

 حمید محمدی در نشست خبری با تسلیت ایام محرم و عاشورای حسینی، موفقیت برگزاری غملیات حج ۹۷ را به مردم ایران، مقام معظم رهبری، دولت و دیگر دستگاههای دخیل تبریک گفت.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حج ۹۷ در آرامش برگزار شد، تاکید کرد: وظیفه سنگینی برعهده سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری وجود داشت که با عنایات حضرت حق به خوبی پیش رفت.

وی با تاکید بر اینکه حج ایران با حج دیگر کشورها متفاوت است، خاطرنشان کرد: حج ایران دارای ویژگی های خاص است. ایران یک بسته کامل از سفر حج را در اختیار زائران قرار می دهد و در حوزه اجرا از لحظه اعزام تا لحظه نشستن پرواز در برگشت تمام خدمات برعهده سازمان حج است.

محمدی با اشاره به اینکه ۸۶ هزار زائر در قالب ۵۸۹ کاروان امسال به حج مشرف شدند، گفت: ۴۸.۷ درصد زائران مرد و ۵۱.۳ درصد زائران زن بوده اند. همچنین طیف گسترده سنی وجود داشت که کوچکترین زائر ۲ ساله و مسن ترین زائر ۱۱۳ سال داشت.

وی افزود: ۱۲ درصد زائران بالای ۷۰ سال داشتن که این برای مدیریت کار حج عدد بزرگی است. همچنین ۶۲ درصد زائران بین ۵۰ تا ۷۰ سال داشتند و این یعنی ۷۰ درصد حجاج ایرانی بالای ۵۰ سال سن داشتند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: حج امسال، حج موفقی بود و در نظرسنجی انجام شده از سوی زائران بر این نکته تاکید وجود داشت.

وی به محدودیت های حج ۹۷ اشاره کرد و گفت: از نظر مسائل زیرساختی مشکلاتی وجود داشت از جمله محدودیت زمین در منا وعرفات، همچنین نابسامانی هتل ها در مدینه که به خاطر تخریب برخی از هتل ها از سال های گذشته به وجود آمده است. علاوه بر اینها عوامل طبیعی همچون طوفان شدید در مکه در زمان عرفه مشکلاتی را ایجاد کرد.

محمدی با تاکید بر اینکه سفرهای زیارتی به عتبات به ویژه اربعین به زودی آغاز خواهد شد، گفت: نوسانات نرخ ارز در این زمینه مشکلاتی را به وجود آورده بود اما با مساعدت بانک مرکزی قرار شد ارز سفرهای زیارتی و اربعین از طریق سامانه نیما تامین شود تا در این زمینه افزایش خیلی سنگینی در هزینه های عتبات نداشته باشیم.

وی اظهار داشت: هر زائر عتبات ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه ارزی دارد که تلاش کردیم امسال این هزینه ها را ۲۰ درصد کاهش دهیم.

رئیس سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت نام زائران اربعین در سامانه سماح به زودی خبر داد و گفت: ثبت نام زائران اربعین به صورت متمرکز در این سامانه انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر در خصوص احتمال آغاز سفرهای زیارتی به سوریه گفت: بالاترین و محوری ترین اولویت ما در حج و دیگر سفرهای زیارتی تامین امنیت زائران است. در زمینه سفر زیارتی سوریه مترصد یک فرصت هستیم و باید اطمینان کامل پیدا کنیم.

محمدی گفت: ممکن است افرادی به صورت موردی و فردی سفر زیارتی به سوریه داشته باشند اما وقتی ثبت نام در سازمان حج و زیارت انجام شود، به دلیل اعتمادی که مردم به سازمان و دولت دارند، باید امنیت صددرصدی برقرار باشد تا سفر زائران در آرامش انجام شود.

منبع : مهر
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین