تاریخ انتشاريکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
plusresetminus
روز را با شهر و مردمانش، با خیابان ها و کوچه هایش و با هر آنچه در خود دارد، آغاز می کنیم. گاهی آنقدر چشمهایمان به روز مرگی های شهر و به تکرار همین خیابان ها و کوچه ها عادت می کند که انتظاری بیشتر از آنچه هست را نداریم.
۰
کد مطلب : ۱۵۲۹۵۰
کرج این چنین بود؟!

 


 گاهی فراموش می کنیم که شهر باید چگونه باشد و نیز یادمان می رود به عنوان یک شهروند چه حقی از شهر داریم. شاید دلیل این فراموشی این باشد که سخت مشغول بحران های بزرگ و طاقت فرسای آن مثل ترافیک شده ایم وهمین باعث شده است تا به پاکیزگی که ساده اما مهمترین نیاز شهروندی است، بی اعتنا شویم. امروز اما حال و هوای کرج متفاوت از روزهای گذشته است.

آلودگی های خاکستری را از قبای سبز درختان زدوده اند. سبزی برگ ها سبزتر و رنگ دانه های تن شان قهوه ای تر شده است. رد " شهرتکانی " بر تن معابر مانده و شهر با پاکیزگی به حوصله آمده  است و بیشتر خود را به رخ شهروندان می کشد.

گویی حواس کسی دور از سیاست های کلان دنیا به شنبه " شهر کرج " معطوف بوده تا نگاه بعد از آدینه شهروندان به وسعتی از پاکیزگی و آرامش خیره بماند. شهر از  گرد و غبار و زباله و دوده های سیاه خودروها پاکسازی شده است. انگار که کرج را برای ورود مهمان آماده کرده اند، اما مهمانی در کار نیست شهر برای خودمان پاکیزه شده است برای مائی که ناممان شهروند است.

 نقطه روشن این اقدام به نظر ساده، اعتنا و احترام به روحیه شهروندان، اراده بر ایجاد حس تعلق شهری، شتاب برای رفع نیازهای دور مانده شهروندان و به طور کلی ارتقای کیفیت زندگی شهرنشینان _  یعنی تامین هر آنچه شهروندان با داشتن آن احساس رضایت، آرامش و آسایش می کنند _ به عنوان بالاترین اهداف " توسعه " است.

" کیفیت زندگی " شاخص ها و معیارهای متعددی را در بر دارد که مفهوم غیر مادی آن طبق برخی نظریه ها مبتنی بر احساس رضایت از زندگی با دارا بودن سلامت عمومی و بهداشت روان است که پاکیزگی شهر و واکنش های مثبت شهروندی مصداقی بر این ادعا است. پاکیزگی محیط خود محلی از آرامش است. خوانایی شهر و مظاهر بصری نیکو در پویایی شهر، سرزندگی و شادابی شهروندان موثر است. تاثیر زیبایی سیما و منظر شهری چون آرامش دنیای هنراست بر روح انسان و قوام و دوام جامعه را به دنبال دارد.

گام هایی که کرج در این روزها برمی دارد،  مدل مدیریتی مبنی بر شهری انسانی- انسان شهری را با ایجاد شهری زیبنده، استاندارد و همتراز شهرهای ملی و جهانی را نوید می دهد.

منبع : پایگاه خبری مدیریت شهری کرج
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین عناوین